1. května všichni naši žáci z 1. ročníku vstoupili do řádu rytířů a rytířek krásného slova. Jak a kde se to stalo? V novoměstské knihovně se sešli žáci naší školy s žáky z malých škol z okolí. Nejprve všechny děti přivolaly princeznu Abecedu. Poté vybraní zástupci škol prokázali čtenářskou zdatnost a zarecitovali básničky. Následoval slib a rytíř Jan Černčický z Kácova každého pasoval na rytíře nebo rytířku krásného slova. Pasování proběhlo v krásném obleku – zářivě žluté tričko s logem novoměstské knihovny. Za chvíli se celá místnost rozzářila žlutou barvou, až oči přecházely.
V rámci prvouky se učíme spolupracovat v menších skupinkách. Hlavním úkolem skupiny je umět si poradit a společnými silami splnit úkol.
Začátkem dubna jsme s prvňáčky navštívili knihovnu v Novém Městě nad Metují. Dozvěděli jsme se, jak funguje provoz knihovny a paní knihovnice nám představila spoustu krásných knížek, které si už na konci první třídy můžeme přečíst. Také zde byl prostor pro prohlížení a pročítání vybraných knížek.

13. 11. měli prvňáčci svůj slavnostní den, protože dostávali Slabikáře. Jejich spolužáci z 5. ročníku měli připravená různá stanoviště, kde prvňáčci prokázali své znalosti čtení, které získali od začátku školního roku. A tak například procházeli cestou ze slabik, které četli, poznávali první hlásku ve slově, tvarovali slovo ze speciální modelíny, hmatem poslepu poznávali písmenka, odpovídali na otázky ze známých pohádek apod. Slabikáře dostali právě z rukou svých starších spolužáků, kteří jim popřáli hodně zdaru v učení.

Za krásného slunného dne v říjnu jsme vyrazili s prvňáčky do lesa za poznáním. Sbalili jsme si s sebou lupy a další pomůcky. Cestou jsme poznávali různé typy stromů a k připraveným obrázkům jsme lepili nasbírané listy a plody. V lese jsme pozorovali pomocí lupy vše, co nám přišlo pod ruce: broučky, kůru stromů, mech, pavučiny, ztrouchnivělé pařezy a listy. Pak jsme si z přírodnin vyrobili obrázky a zamířili zpět do školy. Měli jsme velikou radost z nových objevů a krásného sluníčka.

Začátkem října se vypravili žáci 1. a 2. ročníku do České Skalice, kde se ve Vile Čerych uskutečnil program s názvem „Dýňování aneb co vypěstoval skřítek Tykvínek“. Děti se hravou formou seznámily s různými druhy tykví: cuketami, dýněmi a patizony. Poté jsme posvačili v příjemném prostředí tamní zahrady a jeli autobusem zpět do školy.

Hned druhý den se začaly děti seznamovat s novými učebnicemi a školními pomůckami. Do práce se pustily s velkou chutí.

Po společném zahájení v tělocvičně školy se prvňáčci přesunuli do své třídy v přístavbě, kde poprvé zasedli do lavic. Společně s rodiči si nalepili na nové pomůcky a sešity obrázky a převzali různé dárky.

info@zsprovodovsonov.cz

msprovodovsonov@gmail.com